Providing you the best range of 1kg organic rosemary oil, 15ml rosemary carrier oil, natural rose marry oil and 25kg rosemary oil with effective & timely delivery.





₹ 1850 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Container |
| Purity | 100% Pure |
| Export Price (in US Dollar) | USD24 |
| Form | Liquid |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower and Leaves |
| Usage/Application | Pharma & Cosmetic |
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Botanical Name | Rosmarinus Officinalis |
| Family | Labiatae |



₹ 3500 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 15 ml |
| Purity | 100% Pure |
| Botanical name | Rosmarinus officinalis |
| CAS No | 8000-25-7 |
| Botanical Source / Part of the Plant | Fresh flowering tops/leaves/herb |
| Method of Extraction | Steam distillation |
| Odour / Organoleptic | Herbal camphor woody balsam |
| Chemical constituents | Pinene, Camphor, Borneol, Terpineol, Caryophyllene |



₹ 1400 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Form | Oil |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Kanta |
Rosemary Essential Oil – 100% Pure & Natural
Discover the invigorating power of Rosemary Essential Oil, a time-honored botanical extract renowned for its fresh, herbaceous aroma and wide range of therapeutic and cosmetic benefits. Steam-distilled from the leaves of Rosmarinus officinalis



₹ 1500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Drum |
| Extracted From | Leaves |
| Type | Oil |
| Brand | Kanta |
Akhil Gupta (Director)
Kanta Enterprises Private Limited
Basement And Ground Floor, A-38, Sector-80, Phase-Ii, Noida - 201305, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India


